Monika-J

20 week

Zaczęłam już 20 tydzień ciąży. Maleństwo daje o sobie znać jakoś od tygodnia :) Zwłaszcza jak leżę na plecach to czuje jak w dole brzucha mi coś tam pływa i puka :):) cudownie!!!
 Źródło: http://dzieci.pl/tydzien,20,kalendarz_ciazy.htmlOto co o 20 tygodniu można przeczytać w kalendarzu ciąży na stronie dzieci.pl:

Maluch ma teraz dużo miejsca w macicy, swobodnie pływa w płynie owodniowym. Jeśli lekarz wykona badanie ultrasonograficzne, zapewne opisze położenie płodu jako zmienne, ponieważ dziecko często zmienia pozycję. Nie tylko daje małe kuksańce i macha rączkami, może też wykonać pełen obrót. Raz na dole jest jego główka, innym razem mogą to być stópki lub pośladki.

Jak rozwija się dziecko?
W tym tygodniu zachodzą zmiany ważne dla rozwoju płci dziecka. Jest ona już dawno ustalona przez naturę, ale jeśli rozwija się dziewczynka, właśnie wykształciła się jej macica i rozpoczyna proces udrażniania pochwy. Jeśli chłopiec, może rozpocząć się proces zstępowania jąder do worka mosznowego. Maluch mierzy do 16 cm (od czubka głowy do końca pośladków) i waży do 280 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Do tej pory wzrost objętości krążącej krwi u matki związany był ze zwiększona produkcją osocza. Od tego tygodnia dodatkowo pojawia się wzrost masy erytrocytarnej, a więc czerwonych krwinek. Zaczyna wzrastać objętość minutowa serca, a więc taka, aby serce mogło przepompować coraz więcej krwi w ciągu każdej minuty.
Do tego tygodnia ciąży powinnaś przytyć około 5 kg. Nie jest to wbrew pozorom wiele, ale da się odczuć. Zapewne oswoiłaś się już z ubraniami ciążowymi, są już naprawdę potrzebne. Twoja macica sięga w tym tygodniu około 2-3 palce poniżej pępka.

Jak możesz się czuć?
Jeżeli jest to pierwsza ciąża, powinnaś poczuć ruchy płodu. Możliwe, że czujesz je już od jakiegoś czasu. Jeśli jednak nawet teraz jeszcze się nie pojawiły, nie denerwuj się i spokojnie poczekaj. Czasami maluch daje znać o sobie nieco później.

Niestety wzrost objętości krążącej krwi nasila odczucie szybkiego męczenia się i utraty tchu przy prozaicznych czynnościach, jak szybszy marsz czy porządki domowe. Musisz się oswoić z tymi zmianami i zaakceptować je, ponieważ jeszcze przez kilka tygodni będą się pogłębiały. Możesz mieć coraz częściej odczucie, że jest ci gorąco. Zmiany związane są z większym napływem krwi do skóry i wzrostem metabolizmu. Możesz mieć oczywiście wrażenie, że dużo bardziej się pocisz. I rzeczywiście tak jest. Pocieszeniem niech będzie informacja, że woń potu nie będzie intensywna. W ciąży zmniejsza się wydzielanie tzw. potu apokrynowego, a więc tego o silniejszym i nieprzyjemnym zapachu.

Udostępnij ten post