Monika-J

Ciasto Kinder Country - bez pieczenia


Od kilku dni miałam ochotę na pyszny deser. Szukałam różnych ciast i wpadł mi w oko przepis na ciacho inspirowane batonikiem Kinder Country. Robiłam je pierwszy raz i wyszło, więc dzielę się z Wami tym przepisem. 
Deser jest bardzo słodki, więc jeden kawałek w zupełności wystarczy by zaspokoić ochotę na łakocie.
Co najlepsze - smakuje identycznie jak słynny batonik :)
 SKŁADNIKI:
2 kartoniki śmietanki UHT 30% (2x 200ml)
1 serek mascarpone 250g
tabliczka czekolady białej 200g (lub 2 tabliczki po 100g)
tabliczka czekolady mlecznej 200g (lub 2 tabliczki po 100g)
3 szklanki płatków typu "Kangus" (pszenica w miodzie)
1 opakowanie herbatników (ok 200g)

WYKONANIE:
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Najlepiej po prostu wyciąć okrąg równy wielkości spodu tortownicy. Na papierze układamy warstwę herbatników.
Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i przekładamy do miseczki by wystygła.
Jedną śmietankę ubijamy na sztywno (pamiętaj! Musi być bardzo dobrze schłodzona). Miksując śmietankę na małych obrotach dodajemy do niej serek mascarpone. Następnie cienkim strumieniem wlewamy do tego białą czekoladę ciągle miksując na najniższych obrotach (czekolada musi być dobrze wystudzona by śmietanka się nam nie zważyła!). Do naszej białej masy wsypujemy 3 szklanki płatków i mieszamy dokładnie łyżką. Gotową już masę wykładamy na warstwę herbatników w tortownicy. W międzyczasie w kąpieli wodnej topi nam się już mleczna czekolada. Po roztopieniu także przekładamy ją do miseczki i wystudzamy.
Ubijamy drugą śmietankę na sztywno i wlewamy do niej wystudzoną mleczną czekoladę ciągle miksując na najniższych obrotach. Na białej masie w tortownicy układamy warstwę herbatników a na nie wykładamy masę czekoladową. Na wierzch ciasta wysypujemy pszenicę w miodzie.
Nasz deser wkładamy do lodówki na kilka ładnych godzin, a nawet na całą noc by porządnie stężało.
 Smacznego!

Udostępnij ten post